2012_Krásy naší vlasti: Kuks_sochy Matyáše B. Brauna na Kuksu

Datum vydání: 7. března 2012
Název emise: Krásy naší vlasti: sochy Matyáše B. Brauna na Kuksu
Nominální hodnota: 18 Kč
Katalogové číslo: 713
Výtvarný návrh: Zdeněk Ziegler
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 8 ks známek
Rozměr obrázu známky: 26 x 40 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách černé, okrové, modré a červené

Krásy naší vlasti: sochy Matyáše B. Brauna na Kuksu


Námět známky:

Na známce je zobrazena socha Moudrosti. Hlavní pozoruhodností Kuksu je sochařská výzdoba. V zahradě špitálu je řada plastik, včetně trpaslíků původně zdobících závodiště. Největší zájem ale vzbuzuje galerie 12 plastik Ctností (Víra, Naděje, Láska, Trpělivost, Moudrost, Statečnost, Cudnost, Píle, Štědrost, Upřímnost, Spravedlnost, Pohostinství) a 12 Neřestí (Pýcha, Lakomství, Smilstvo, Závist, Obžerství, Hněv, Lenost, Zoufalství, Lehkomyslnost, Pomluva, Lstivost, Podvod), až na Podvod (dílo B. Seelinga z r. 1833) se jedná o plastiky M. B. Brauna z let 1715-18. V areálu najdeme i další plastickou výzdobu. Asi 3 km západně od Kuksu na zalesněném hřbetu mezi Stanovicemi a Hřibojedy ve volné přírodě mezi stromy se ukrývá další soubor plastik M. B. Brauna a jeho žáků, vytvářený v letech 1726-33 a nazvaný podle ústředního motivu Betlém. Nejznámější z řady plastik je soch poustevníka Onufria, kajícího se obra skloněného nad lidskou lebkou, jejíž kopie nás úspěšně reprezentovala na Světové výstavě v Ósace.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je vyobrazena socha Závisti. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě šedohnědé. Na razítku je použit motiv grafiky a uprostřed text: Kuks, 7. 3. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)

Krásy naší vlasti: sochy Matyáše B. Brauna na Kuksu


Datum vydání: 7. března 2012
Název emise: Krásy naší vlasti: Kuks
Nominální hodnota: 14 Kč
Katalogové číslo: 712
Výtvarný návrh: Zdeněk Ziegler
Rytina: Václav Fajt
Tiskové listy:á 8 ks známek
Rozměr obrázu známky: 40 x 26 mm
Druh tisku: ocelotisk z plochých desek v barvách tmavě hnědé, modré a červené

Krásy naší vlasti: Kuks


Námět známky:

Na známce je zobrazena grafika Michaela H. Rentze. Jeden z našich nejkrásnějších areálů objevíme v půvabné krajině v Podkrkonoší 5 km od Dvora Králové. Vděčíme za něj hraběti Františku Antonínu Šporkovi, který tady v letech 1694 - 1724 vybudoval šlechtickou rezidenci, která se stala střediskem celého panství. Podnět k založení dal příznivý výsledek lékařského zkoumání zdejších minerálních pramenů, název Kuks (též Kux) dal zakladatel na památku zlatých dolů, jejichž stopy byly objeveny v okolí.
Osu areálu vytvořilo Labe. Na levém břehu byla zařízení světská, na pravém církevní. Vše bylo doplněno zahradami, plastikami, fontánami a spojeno mostem (technická památka) přes řeku. Nejprve byla roku 1697 dokončena kaple Nanebevzetí P. Marie namísto starší dřevěné stavby nad pramenem vody. V roce 1699 byl otevřen hostinec U Zlatého slunce, postaven most přes Labe a pod schody Dianina lázeň. V roce 1700 byl dokončen letohrádek a holubník, r. 1701 větrný mlýn, r. 1702 dřevěné divadlo a od r. 1703 se budovalo dřevěné závodiště, v r. 1704 byla nahrazena prozatímní lázeňská budova zděným objektem a postaveny domy pro hosty. V r. 1707 zahájena stavba špitálního kostela a v r. 1708 špitál. V r. 1710 byl postaven zámek a v letech 1720-22 lázeňský dům, prádelna a Dům filozofů s knihovnou, r. 1724 vznikla správní budova a další hostinec. Zdaleka ne všechno se ale dočkalo dnešní doby, torzo zůstalo hlavně ze světské části. V roce 1740 zničila povodeň závodiště, letohrádek a holubník, v r. 1901 byl zbořen zámek. Dominantou dnešní památkové rezervace je centrální špitální kostel Nejsv. Trojice, dílo B. B. Alliprandiho.
(zdroj www.cpost.cz)

FDC – obálka prvního dne vydání:

Se známkou se vydává obálka prvního dne včetně příležitostného poštovního razítka. V obrazové části obálky je použita část grafiky M. H. Rentze. Obálka je vytištěna ocelotiskem z plochy v barvě hnědočerné. Na razítku je grafický motiv M. H. Rentze a text: Kuks, 7. 3. 2012.
(zdroj www.cpost.cz)

Krásy naší vlasti: Kuks
12.03.2012 10:25:20
ADMIN

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (2990 | 34%)
Ne (2796 | 32%)
Sběratelský deníček sběratele SEO katalog 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one